Strona głównaPORADYKominek Twoim zabezpieczeniem energetycznym

Kominek Twoim zabezpieczeniem energetycznym

W ostatnim czasie, coraz głośniej mówi się o bezpieczeństwie energetycznym. Można to rozpatrywać na dwa sposoby. Pierwszy, czyli bezpieczeństwo energetyczne całego kraju. W tym przypadku, cały czas rozważane są odnawialne źródła energii. Na bezpieczeństwo energetyczne można również spojrzeć z perspektywy właściciela domu. Tutaj z pomocą przychodzą kominki tradycyjne. Posiadają one szereg cech, które pozwalają na zabezpieczenie się w kontekście energii cieplnej. Nowoczesne domy, zazwyczaj są wyposażone w nowoczesne źródła ciepła, ale to kominek jest gwarancją bezpieczeństwa energetycznego budynku.

Dostępność paliwa

Najpopularniejszym paliwem, stosowanym w kominkach jest drewno. Z czego wynika bezpieczeństwo energetyczne kominków zasilanych właśnie tym paliwem? Przede wszystkim, z dostępności drewna. Oczywiście, zasoby drewna są ograniczone, lecz są o wiele bardziej obszerne niż w przypadku innych paliw. Jest to podstawowy produkt, który będzie dostępny na rynku nawet w czasach kryzysu. Dlatego też, nowoczesny kominek (szeroki wybór nowoczesnych urządzeń Defrohome) może zapewnić nam bezpieczeństwo energetyczne, w przypadku niedoboru innych paliw (np. pellet, ekogroszek).

Kominek a energia elektryczna

Kominek może być zabezpieczeniem energetycznym podczas przerw w dostawie prądu. Wkład kominkowy ma wiele możliwości ogrzania budynku bez konieczności zasilania energią elektryczną. Po pierwsze podczas palenia w kominku, ciepło jest oddawane bezpośrednio do pomieszczenia, w którym się znajduje urządzenie. Aby zmaksymalizować uzyski ciepła, często montuje się kominki narożne w przejściach między pomieszczeniami (np. między salonem a otwartą kuchnią). Dzięki temu, ciepło rozchodzi się po obu pomieszczeniach.

Drugim sposobem ogrzewania budynku przy pomocy kominka jest system dystrybucji gorącego powietrza. Ogrzewanie to jest realizowane za pomocą izolowanych kanałów rozprowadzonych po budynku. Kanałami transportowane jest powietrze ogrzewane przez kominek. Niestety, aby uniknąć konieczność zastosowania wentylatorów, kanały mogą być doprowadzone tylko do sąsiednich pomieszczeń. Dzięki temu, system działa grawitacyjnie, bez konieczności zasilania energią elektryczną. Im dłuższe kanały tym mniejsza efektywność systemu grawitacyjnej dystrybucji gorącego powietrza. Niestety system DGP nie jest w stanie zapewnić ciepłej wody użytkowej.

Usterka głównego źródła ciepła

Powyższe sposoby sprawdzają się również w przypadku usterki głównego źródła ciepła. Dodatkowo, w takiej sytuacji można skorzystać z kominka z płaszczem wodnym (np. Defrohome). Ta technologia opiera się na połączeniu kominka z systemem centralnego ogrzewania rozprowadzonego po budynku. Czynnik roboczy jest ogrzewany w wymienniku ciepła znajdującym się w kominku. Następnie ciepło jest doprowadzane do kaloryferów bądź ogrzewania podłogowego. Kominek z płaszczem wodnym może również brać udział w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej. Niestety system ten, wymaga współpracy z pompami obiegowymi, dlatego też nie może działać bez zasilania elektrycznego.

Jak widać, kominki to urządzenia uniwersalne. Już dawno minęły czasy, kiedy kominek był jedynie elementem wystroju wnętrza. Dzisiaj to urządzenia bardzo wydajne, mające możliwość zaopatrzenia w ciepło całego domu. Jest to rozwiązanie, które nie tylko zapewnia bezpieczeństwo energetyczne, ale również generuje realne oszczędności. Spalanie drewna w kominku jest jednym z najtańszych sposobów ogrzewania budynku. Działa efektywnie, jako wspomagające źródła ciepła i zabezpieczenie energetyczne budynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read