Strona głównaNIERUCHOMOŚCIMieszkanie bezczynszowe – co to oznacza?

Mieszkanie bezczynszowe – co to oznacza?

Czynsz to, zgodnie z definicją, świadczenie należne z tytułu dzierżawy lub najmu. Potocznie określa się tym mianem opłaty za mieszkanie, ponoszone na rzecz spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Na rynku nieruchomości można jednak znaleźć także lokale oznaczone jako bezczynszowe. Od mieszkań czynszowych odróżniają się tym, że korzystanie z nich nie wymaga uiszczania opłat na rzecz organu zarządzającego danym budynkiem.

Czym charakteryzują się mieszkania bezczynszowe?

Właściciel mieszkania bezczynszowego nie jest zobowiązany do uiszczania opłat za sprzątanie, konserwację i ogrzewanie części wspólnych budynku, w którym dany lokal się znajduje. Nie musi również ponosić wydatków związanych z funduszem remontowym. Zakup mieszkań bezczynszowych oferuje wielu deweloperów, którzy reklamują je jako lokale o znacznie ograniczonych stałych kosztach miesięcznych. Nie oznacza to jednak, że nabywca takiego mieszkania nie ponosi żadnych wydatków eksploatacyjnych. Użytkowanie lokalu wciąż wymaga opłacania rachunków za media, czyli wodę, gaz i energię elektryczną. Obowiązkowa jest również opłata za wywóz śmieci. Mieszkanie bezczynszowe można jednak eksploatować bez płacenia za konserwację i utrzymanie części wspólnych w budynku, a tym samym uniknąć wydatków ponoszonych na rzecz urzędniczej pracy administracyjnej.

Jakie są koszty utrzymania mieszkania bezczynszowego?

Osiedla bezczynszowe wymagają regularnego sprzątania, podobnie jak spółdzielcze. Niezbędne jest odśnieżanie podjazdów i chodników zimą, a w pozostałe miesiące pielęgnowanie i przycinanie trawników czy żywopłotów. W przypadku uszkodzenia elewacji lub awarii kanalizacji, konieczny może się okazać remont. Na osiedlach bezczynszowych obowiązki te przejmują mieszkańcy. Wymaga to odpowiedniego porozumienia między lokatorami, a tym samym umiejętnego podziału obowiązków. W niektórych przypadkach ustalany jest grafik sprzątania, a w innych – zatrudnienie ekipy odpowiedzialnej za prace porządkowe. Zadania bardziej wymagające to m.in. prace remontowe czy naprawa usterek, które mogą wymagać wynajęcia specjalnych fachowców. Koszty ponoszone w tym przypadku są jednak jednorazowe. W zależności od preferencji mieszkańców osiedla, często praktykowanym rozwiązaniem jest założenie wspólnoty mieszkaniowej. W takim przypadku każdy zobowiązany jest do opłacania określonej stawki miesięcznej, która pokrywa koszty utrzymania wspólnych terenów. Z reguły wydatki są jednak znacznie niższe niż w przypadku funduszu remontowego oraz innych opłat czynszowych.

Jakie są zalety mieszkania bezczynszowego?

Mieszkanie bezczynszowe nie jest całkowicie zwolnione z ponoszenia kosztów eksploatacyjnych, jednak posiada sporo zalet. Wiele wydatków można ograniczyć, samodzielnie wykonując prace. Lokatorzy mają pełną swobodę w decydowaniu o tym, jaka firma zostanie zatrudniona do przeprowadzania remontów czy napraw. Dużym atutem jest możliwość zbudowania dobrze zorganizowanej wspólnoty mieszkańców, którzy sprawiedliwie podzielą się obowiązkami dotyczącymi dbania o współdzieloną przestrzeń życiową. Nie bez znaczenia pozostaje również pełna swoboda w decydowaniu o wysokości poszczególnych wydatków, a także ich częstotliwości.

Jakie są wady mieszkań bezczynszowych?

Mieszkanie bezczynszowe nie jest pozbawione wad. Wiele opłat i tak musi być ponoszonych, a większość prac wykonanych samodzielnie – włącznie z odśnieżaniem podjazdów, przycinaniem krzewów czy koszeniem trawy. W przypadku mieszkań bezczynszowych lokatorzy muszą w razie awarii jednorazowo zebrać określoną kwotę, co często wymaga dobrej organizacji.

_________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Albero Invest

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read