Strona głównaPORADYCzy fotel biurowy jest bezpieczny dla kręgosłupa?

Czy fotel biurowy jest bezpieczny dla kręgosłupa?

Siedzący tryb pracy negatywnie wpływa nie tylko na naszą postawę, ale również na kręgosłup. Podczas siedzenia, szczególnie narażony jest odcinek lędźwiowy, ponieważ w pewnym sensie bierze na siebie największe obciążenie. Choć z pozoru pozycja siedząca pozwala odpocząć i zrelaksować się, niestety wielogodzinna praca za biurkiem jest po prostu niezdrowa. Aby zminimalizować negatywne efekty siedzącego trybu życia, warto zadbać nie tylko o dostateczną ilość aktywności fizycznej, ale również o odpowiedni fotel. Czym kierować się wybierając konkretny model? Jak sprawdzić które fotele biurowe są bezpieczna dla kręgosłupa?

Fotele biurowe – podstawowe informacje

Podczas urządzania biura, niejednokrotnie kierujemy się wyłącznie ceną lub wyglądem wyposażenia. Niestety jest to błąd, ponieważ w przypadku fotela biurowego najważniejszą kwestią jest jego jakość wykonania oraz możliwość zajęcia odpowiedniej pozycji podczas wykonywania obowiązków. Nie oznacza to jednak, że fotele zapewniające komfortową pracę są nieestetyczne. Wielu producentów ma w swojej ofercie modele charakteryzujące się atrakcyjnym wyglądem i prozdrowotnymi właściwościami, szczególnie w kwestii kręgosłupa. Na co zwracać uwagę wybierając fotele biurowe?

  • Jednym z podstawowych czynników decydujących o dobroczynnych właściwościach jest odpowiednio wyprofilowane siedzisko oraz oparcie, które pomagają utrzymać prawidłową pozycję nawet w przypadku kilkugodzinnej pracy.
  • Aby fotel był jak najbardziej bezpieczny dla naszego kręgosłupa, powinien mieć możliwość pełnej regulacji, dzięki czemu każda osoba będzie mogła indywidualnie dopasować go do swojej sylwetki. Fotele biurowe muszą być regulowane nie tylko w obrębie oparcia, ale również podparcia lędźwiowego.
  • Kolejną kwestią jest jakość użytych materiałów. Fotel powinien charakteryzować się stabilną i wytrzymałą konstrukcją, zapewniającą komfortową pracę przez kilka godzin.
  • Niektórzy producenci wyposażają swoje fotele w tak zwany klin lędźwiowy, który pomaga utrzymać pożądaną lordozę kręgosłupa.

Wybór odpowiedniego fotela, zapewniającego prawidłową pozycję ciała nie jest prostym zadaniem. Warto jednak poświęcić nieco więcej czasu na poszukiwanie konkretnego modelu, który ograniczy do minimum możliwość występowania różnego rodzaju dolegliwości związanych z siedzącym trybem pracy.

Komfortowa praca przed komputerem

Warto pamiętać, że wybierając nawet najbardziej zaawansowany fotel chroniący kręgosłup, należy przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze, koniecznością jest robienie regularnych przerw podczas pracy. Niejednokrotnie wystarczy przespacerować się kilka minut, aby dyskomfort związany ze zbyt długim siedzeniem minął. Po drugie, nie należy wychylać głowy w kierunku monitora, w takiej pozycji odcinek szyjny kręgosłupa jest bowiem narażony na przeciążenie. Ponadto, mięśnie w okolicach szyi stają się zbyt napięte i sztywne, co może doprowadzić do ograniczenia zakresu ruchowego głowy. Kolejną kwestią jest aktywność fizyczna. Osoby mające pracę o charakterze siedzącym powinny regularnie uprawiać sport. Szczególnie polecane jest pływanie rekreacyjne, minimum dwa razy w tygodniu. Stretching, czyli rozciąganie mięśni również pozytywnie wpływa na organizm. Siedzenie w jednej pozycji sprzyja powstawaniu przykurczów mięśni, które mogą objawiać się bólem o różnej intensywności. Łącząc regularną aktywność fizyczną, zdrowy styl życia i wyposażenie w wysokiej jakości fotele biurowe, ograniczymy do minimum ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zwyrodnień kręgosłupa.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy CONTINO meble biurowe z Poznania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read