Sprawdzamy zastosowanie mopów parowych, które cieszą się coraz większym uznaniem na rynku europejskim. Jakie są ich wady i zalety?
Mop parowy to urządzenie elektryczne, które za pośrednictwem gorącej pary wodnej pozwala czyścić powierzchnie bez użycia preparatów chemicznych. Pomimo nazwy sugerującej przeznaczenie do mycia podłóg, mop parowy jest sprzętem wielofunkcyjnym. Jego budowa oraz wymienne końcówki sprawiają, że zyskuje mnóstwo zastosowań.
Co można czyścić mopem parowym?
Mop parowy w wielu domach stanowi podstawowe urządzenie sprzątające, które przydaje się podczas porządków w każdym pomieszczeniu. Oczywiście podstawą jest mycie podłóg w całym mieszkaniu. Możesz używać mopy parowe do paneli podłogowych, płytek ceramicznych, kamienia, podłogi żywicznej. Jednocześnie za jego pomocą wyczyścisz niemal całą łazienkę – płytki wraz z fugami, armaturę, w kuchni umyjesz nią sprzęty AGD, płytę grzewczą, zlew, kuchenkę, zmywarkę, piekarnik, mikrofalówkę. Za pomocą mopa parowego uporasz się także z oknami. Długa rączka ułatwi mycie nawet dużych przeszkleń, bez wchodzenia na drabinę. Nie potrzebujesz też żadnego płynu, ściągaczki, specjalnych ściereczek. Za pomocą samej pary wodnej usuniesz nawet tłusty brud z okien, poradzi ona sobie również z przypalonym tłuszczem w piekarniku i delikatnym kamieniem w kabinie prysznicowej.
Jakie są zalety mopa parowego?
Mop parowy jest urządzeniem o licznych funkcjach. Zajmuje niewiele miejsca, a potrafi zastąpić kilka różnych urządzeń. W zależności od modelu posiada dodatkowe, wymienne końcówki, które ułatwią Ci każde porządki. Marka Ariete, jako wiodący na rynku producent mopów parowych, zapewnia nawet mopy 10w1, urządzenia, które myją, piorą, dezynfekują, odświeżają, a przy tym są niezwykle poręczne i niewiele kosztują. Dzięki takiemu mopowi parowemu możesz przysłużyć się środowisku naturalnemu, a także zadbać o zdrowie swojej rodziny. Unikanie silnych detergentów jest szczególnie ważne w domach z malutkimi dziećmi, alergikami oraz zwierzętami.
Skuteczność mopa parowego jest nie do przecenienia. Gorąca para rozpuszcza tłuszcz i silne zabrudzenia, bez konieczności skrobania i szorowania, co pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu podczas sprzątania, a do tego, czyszczone powierzchnie schną bardzo szybko, co znacząco skraca ich niedostępność w trakcie porządków.
Jakie są wady mopa parowego?
Cena mopa parowego uzależniona jest od konkretnego modelu i jego funkcjonalności. Taki zakup jednak z pewnością jest dodatkowym wydatkiem, który jednorazowo wyniesie więcej, niż zestaw ścierek, kilka płynów, klasyczny mop i wiadro. Jeżeli jednak pomyślimy przyszłościowo, mop parowy jest inwestycją, która z czasem się zwróci. Sprzątając za pomocą pary, zaoszczędzisz na kupowaniu licznych detergentów, płynu do okien, mleczka do umywalek i zlewów, sprayu do piekarnika itd. Z pewnością zauważysz też różnicę, gdy przyjdą rachunki za wodę. Mop parowy świetnie poradzi sobie z zabrudzeniami, wykorzystując znacznie mniejsze jej ilości, niż przy standardowym myciu oraz spłukiwaniu czyszczonych powierzchni.
Kolejną wadą, o której trzeba pamiętać, jest działanie mopa na prąd. Musisz więc zawsze zadbać o to, by kabel był podłączony do gniazdka, a chcąc wyprać np. tapicerkę w samochodzie, musisz się liczyć z koniecznością użycia przedłużacza.