Nowoczesny kocioł z dotychczasową instalacją? To żaden problem!
Kocioł pelletowy to urządzenie, na które decyduje się coraz więcej osób. Nic dziwnego. Jest w dużej mierze zautomatyzowany, ekonomiczny i spełnia wyśrubowane normy dotyczące ekologii. Co więcej, można go zamontować w już istniejącej instalacji!
Piec na pellet to świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą poświęcać dużo czasu i energii na obsługę, a na dodatek cenią sobie oszczędności.
Zalety pieca pelletowego
Pellet to paliwo, które powstaje w procesie sprasowania trocin lub wiórów drzewnych pod wysokim ciśnieniem i przy użyciu wysokiej temperatury. To czysty, wysuszony surowiec, który nie ma w swoim składzie klejów ani innych lepiszczy. Prasowany jest na małe, wygodne w użyciu wałki o średnicy ok. 6-8 mm i długości 2-4 cm.
Pellet drzewny może być liściasty lub iglasty. Iglasty ma korzystniejsze parametry niż liściasty, ponieważ podczas prasowania zmienia swoją gęstość co wpływa na jego wartość opałową. Z uwagi na zawartość żywicy pellet z drzewa iglastego jest też bardziej spójny, lepiej się rozpala i ma nieco wyższą kaloryczność.
Pellet ma wysoką wydajność jako biomasa i stanowi doskonały opał do stosowania w kotłach grzewczych. Co więcej, krajowa technika grzewcza oparta na kotłach pelletowych jest na tyle dobrze dopracowana, że klient kupujący sprawdzony kocioł może liczyć na łatwą obsługę, bezawaryjność i zadowolenie z inwestycji przez długie lata! Kocioł pelletowy to bowiem czystość w kotłowni i brak uciążliwości w porównaniu z wszelkiego rodzaju prostymi, uciążliwymi w obsłudze kotłami na węgiel.
Kotły na pellet to także urządzenia ekologiczne. Nie emitują tak wielu niepożądanych związków jak piece na paliwa stałe, a powstały popiół może być wykorzystany jako… nawóz ogrodniczy.
Co więcej, system certyfikacji ENplus jest kontrolowany przez Europejskie Stowarzyszenie Pelletu. Zgodnie z tym systemem producent może otrzymać certyfikat potwierdzający zgodność z normą PN-EN ISO 17225-2 w klasie A1, A2, która świadczy o procesie produkcji i łańcucha dostaw.
Wysokiej jakości kotły od sprawdzonych producentów są ponadto niezwykle ekonomiczne. Ich sprawność sięga nawet do 94 procent! A co więcej, osiągają najwyższe klasy energetyczne. Wysokiej jakości, niezawodne kotły na pellet dostępne są na https://www.defro.pl/k,32,kotly-automatyczne-na-pellet-biomase.html.
Kocioł pelletowy ma jeszcze jedną ważną zaletę. Przy jego montowaniu nie trzeba wymieniać starej instalacji grzewczej – oczywiście pod warunkiem, że jest ona sprawna.
Wymiana instalacji centralnego ogrzewania jest kosztowna i uciążliwa. Z tego względu, jeśli obecna instalacja działa prawidłowo, nie trzeba jej wymieniać by zamontować piec pelletowy.
Przed jego zamontowaniem warto jednak pamiętać o oczyszczeniu i przepłukaniu obecnej instalacji. Trzeba też określić z jakim rodzajem instalacji mamy do czynienia (grawitacyjna czy pompowa) oraz w jaki sposób jest zabezpieczona (układ otwarty lub zamknięty).