Strona głównaARANŻACJEGarderoba dla sportowca-amatora. Czego nie może w niej zabraknąć?

Garderoba dla sportowca-amatora. Czego nie może w niej zabraknąć?

Buty do biegania, strój na siłownię, akcesoria na jogę i basen. Gdzie to wszystko pomieścić i jak urządzić garderobę dla osoby aktywnej? Podpowiadamy, co zrobić, żeby garderoba była praktyczna.

Jak przechowywać sportowe buty?

Niezależnie od wielkości garderoby, warto zadbać o to, by każde miejsce zostało dobrze wykorzystane. Jeśli dysponujesz osobnym pomieszczeniem, w którym możesz przechowywać odzież, zadanie jest ułatwione. Jednak niewielka szafa z odpowiednio wykorzystanym wnętrzem także pozwoli na organizację ubrań.

Sportowe obuwie najwygodniej jest przechowywać w wysuwanych koszach, które najlepiej jest zamontować w miejscu dolnych półek w szafie. Dzięki odpowiednio zaprojektowanemu kątowi nachylenia koszy zapewniony zostaje dogodny dostęp do wszystkich butów. Dedykowana półka na buty, zaprojektowana jako meble na wymiar, pozwoli na przechowywanie większej ilości specjalistycznego obuwia – zmieszczą się w niej buty używane sezonowo, na przykład do snowboardu, wspinaczek górskich czy sportów wodnych. Jeśli trudno jest wydzielić szufladę na kosze na obuwie, warto będzie zaopatrzyć się w specjalne organizery na buty, które pozwalają na wygodne przechowywanie i pomogą zyskać więcej przestrzeni na półce.

Porady na zorganizowanie garderoby sportowca

Jeśli nie dysponujemy osobną garderobą, wystarczy odpowiednio zaplanować szafę w sypialni lub przedpokoju. Wielkim ułatwieniem będzie takie rozplanowanie półek z ubraniami, by każdy element sportowej garderoby miał swoje miejsce. Wnętrze można zaplanować pod indywidualne preferencje. Odzież sportową, wykorzystywaną sezonowo można przechowywać w workach próżniowych, które pozwolą na sporą oszczędność miejsca. Rzadziej wykorzystywaną odzież można spakować także do estetycznych pojemników lub pudełek, które można ustawić na pólkach z utrudnionym dostępem – na przykład na samej górze szafy. Na akcesoria sportowe można przeznaczyć jedną półkę lub szufladę w szafie, można także przechowywać je w praktycznych organizerach i pojemnikach wewnątrz garderoby. Układając odzież sportową, warto kierować się zasadą użyteczności – te stroje, które noszone są stale, układamy z przodu szafy. W głębi półek najlepiej jest ułożyć odzież rzadko noszoną.

Garderoba w sypialni: jak ją zaaranżować?

Akcesoria sportowe, jak lżejsze hantle lub gumy i rolki do ćwiczeń można bez obaw przechowywać w szafie. Najprościej będzie je zorganizować w pojemnikach, które ułatwią utrzymanie porządku i zagwarantują dogodny dostęp. Jeśli garderoba w sypialni jest niewielka, trzeba przeprowadzić dokładną segregację odzieży. Warto zastanowić się, które ubrania nosimy na co dzień, które potrzebne będą na oficjalne wyjścia, a których musimy się pozbyć, bo ich nie lubimy lub zwyczajnie nie nosimy.

W organizacji garderoby przydatne będą praktyczne wieszaki i organizery na dodatki do stroju. Stroje sportowe można z powodzeniem przechowywać na półkach lub w szufladach – rolowanie ubrań pozwoli na dodatkową oszczędność miejsca. Jeśli aktywność sportową uprawiamy rano, a sypialnię dzielimy z drugą połową, przydatny okaże się system podświetlanych półek w szafie. W ten sposób nie będziemy wybudzać zapalaniem światła górnego drugiej osoby.

Co w sytuacji, kiedy trenujemy w domu? Przechowywanie maty do ćwiczeń nie zajmuje wiele miejsca – zwiniętą w rulon, można odłożyć na dolną półkę w szafie. Jeśli korzystamy z maty składającej się z piankowych kwadratów, można przechowywać ją pod łóżkiem, a na czas treningu wygodnie przenieść w wybrane miejsce. W garderobie dla sportowca nie powinno także zabraknąć świeżego ręcznika, który będzie przydatny podczas bardziej zaawansowanych ćwiczeń.

Przechowywanie sportowej odzieży zewnętrznej

Funkcjonalnie rozplanowana garderoba jest kluczem do dobrej organizacji ubrań. Jeśli aktywność sportowa wymaga zakładania sportowej odzieży wierzchniej, najlepiej będzie przeznaczyć na nią miejsce w przedpokoju. Kurtki, opaski sportowe i rękawiczki, które będziemy przechowywać blisko drzwi, nie pozwolą na zapomnienie o nich przed wyjściem na trening.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read