Strona głównaARANŻACJEJak dobrać lampy do wnętrz w stylu art déco?

Jak dobrać lampy do wnętrz w stylu art déco?

Funkcjonalne, eleganckie i harmonijne wnętrza, w których codzienne przedmioty zachwycają swoim pięknem – właśnie tak w dużym skrócie opisać można styl art déco. Przypadnie on do gustu zwłaszcza osobom, które szukają odskoczni od surowego minimalizmu i chcą wprowadzić do mieszkania odrobinę luksusu, nie rezygnując przy tym z wygody. Urządzenie pomieszczenia w stylu art déco nie musi oznaczać dużych wydatków. W wielu przypadkach wystarczy niewielkie przemeblowanie i odpowiednio dobrane dodatki, takie jak oświetlenie. W dzisiejszym artykule prezentujemy najciekawsze lampy art déco, które pomogą wprowadzić ten wyjątkowy styl do mieszkania.

Styl art déco we wnętrzach

Początków art déco szukać należy w dwudziestoleciu międzywojennym. Ówcześni projektanci i artyści mieli dosyć typowego dla secesji chaosu, więc zapoczątkowali bardziej uporządkowany i funkcjonalny styl. Art déco, bo taką zyskał nazwę, do dziś urzeka klasą, elegancją i luksusem. We wnętrzach króluje tu symetria, mocne akcenty geometryczne, solidne drewniane meble, satynowe i aksamitne obicia, lustra w ozdobnych ramach, połyskujące powierzchnie, marmury i kryształowe dodatki. Ważna jest również kolorystyka. Butelkową zieleń, rubinową czerwień czy głęboki granat często łączy się ze złotymi, srebrnymi lub miedzianymi dodatkami, aby stworzyć wrażenie przepychu.

W art déco duży nacisk kładzie się też na estetykę używanych na co dzień przedmiotów, które często wyglądają jak małe dzieła sztuki. Zdecydowanie nie jest to styl dla minimalistów! Z założenia rzeczy te miały być dostępne dla mas. Szybko okazało się jednak, że ze względu na stosowane materiały oraz nacisk na wysoką jakość wykonania, zyskały popularność jedynie bardziej zamożnej części społeczeństwa. Na szczęście styl art déco we współczesnym wydaniu jest zdecydowanie bardziej dostępny. Utrzymane w nim wnętrza łączą elementy klasyczne z nowoczesnymi i urzekają swoim ponadczasowym pięknem.

lampa-w-stylu-art-deco

Lampy w stylu art déco

Jak wyglądają lampy art déco? Zgodnie z założeniami stylu muszą być równocześnie funkcjonalne, eleganckie i dekoracyjne. Powinny wyglądać jak małe dzieła sztuki i stanowić ważną część wystroju pomieszczenia. Lampy w stylu art déco są więc wykonane z wysokiej jakości materiałów, takich jak kryształ, szkło czy metal. Mile widziane są geometryczne, harmonijne formy oraz kolorystyka przywodząca na myśl luksus. Często spotyka się połączenie złota z mlecznym szkłem lub czarnymi elementami czy połyskujące abażury. Współczesne art déco lubi kontrasty nie tylko w zakresie kolorystyki. Oświetlenie może więc łączyć minimalistyczne bryły ze staromodnymi zdobieniami czy złożonymi ornamentami, elementy matowe z mocno błyszczącymi albo proste formy i efektowne, przykuwające wzrok materiały. 

Lampa sufitowa art déco

Lampa sufitowa art déco pełni najczęściej nie tylko funkcję oświetlenia głównego, ale i jednej z najważniejszych dekoracji w pomieszczeniu. Jak łatwo się domyślić, powinna przykuwać wzrok i zachwycać swoją formą. Częstym wyborem są więc okazałe żyrandole, które wiesza się w centralnej części pomieszczenia, ewentualnie nad kanapą w salonie czy stołem w jadalni. Strzałem w dziesiątkę będzie lampa sufitowa art déco ze złotą podstawą i odbijającymi światło kryształkami, jak w modelach Mallola (1) czy Sabriga (2). Świetnie sprawdzą się też żyrandole o nieco bardziej nowoczesnej formie – Melvo (4) czy Theo (5). W dużych pomieszczeniach warto zaszaleć i postawić na lampę wisząca art déco, która wygląda zupełnie jak muzealny eksponat. Model Provenza to kilkadziesiąt źródeł światła osadzonych na przypominającej łańcuch atomów podstawie, a w lampie Halling (3) na podłużne żarówki „nawleczono” złote kule.

zyrandole-art-deco

Warto jednak pamiętać, że nie zawsze więcej znaczy lepiej. Rozmiar lampy sufitowej art déco należy dopasować do wielkości pomieszczenia. Zbyt duży żyrandol może przytłaczać lub nawet wywołać efekt kiczu. W mniejszych pomieszczeniach warto więc pomyśleć o mniej rozbudowanych, ale równie efektownych oprawach. Dobrym rozwiązaniem są na przykład lampy z kulami z mlecznego szkła otoczone złotym drutem. Model Sarah (1) udowadnia, że druciana oprawa może wyglądać zwiewnie, Lupus (2) urzeka swoim eleganckim minimalizmem, a Clarisa (3) przywodzi na myśl ozdobną klatkę dla ptaków. Oświetlenie art déco może też przybierać mocno geometryczne formy. W modelu Primero (4) na czarnych i złotych prostokątach z metalu osadzono gołe żarówki, a lampy Mediamo (5) wyróżniają się złotą bazą w kształcie prostopadłościanu z mlecznobiałymi kulistymi kloszami.

lampy-wiszace-art-deco

Lampy stołowe w stylu art déco i inne oświetlenie dodatkowe

Oprócz lampy głównej w każdym pomieszczeniu warto postawić na oświetlenie dodatkowe, które odpowiednio doświetli wszystkie strefy. Jego oprawy powinny oczywiście pasować do lampy sufitowej, ale nie może być aż tak rozbudowane. Zbyt dużo ozdób wprowadzi do pomieszczenia wrażenie chaosu, który jest sprzeczny z założeniami art déco. Dobrym rozwiązaniem będą oczywiście kinkiety, które warto wykorzystać jako oświetlenie boczne i dekoracyjne. Ich wybór nie powinien być trudny, bo większość producentów oferuje je w ramach jednej linii z oświetleniem sufitowym.

lampy-stolowe-art-deco

Praktycznym dodatkiem i ciekawą ozdobą pomieszczenia będą również lampy stołowe w stylu art déco. Może to być klasyczny model z miedzianą podstawą i połyskującym abażurem Solana (1), mlecznobiała kula na złotej, drucianej oprawie Mondo (2) czy utrzymana w czarno-złotej kolorystyce przenośna lampa Tonila (4). A co z lampą na biurko art déco? W gabinecie na tle ciemnych ścian pięknie wyglądać będzie model Vilai (3) z marmurową podstawą i złotymi detalami. Warto też postawić na lampę podłogową, która doświetli strefę czytania czy pomoże zbudować odpowiedni nastrój w salonie. Tutaj po raz kolejny przychodzą nam produkty z linii Vilai oraz Mondo. 

Szukasz eleganckiej i praktycznej lampy w stylu art déco? Wszystkie powyższe propozycje i wiele innych stylowych opraw znajdziesz na karel2.pl.

Źródło zdjęć: karel2.pl (oprawy), unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read