Strona głównaOGRÓDKiedy przygotować szklarnię do nowego sezonu?

Kiedy przygotować szklarnię do nowego sezonu?

Nie da się ukryć, że szklarnia ogrodowa jest oczkiem w głowie każdego działkowicza. W końcu przeznaczona jest ona do całorocznej uprawy warzyw, owoców, ziół oraz innych roślin ozdobnych. Aby dobrze spełniała swoje podstawowe zadanie, konieczne jest jej odpowiednie przygotowanie do nowego sezonu. Kiedy i od czego rozpocząć prace? Podpowiadamy.

Przygotowanie szklarni na wiosnę

Pierwszy etap prac związanych z przygotowaniem szklarni do nowego sezonu powinien odbyć się jeszcze jesienią, najlepiej zaraz po zakończeniu poprzedniego. Wówczas należy dokładnie oczyścić podłoże z resztek roślinnych, a dodatkowo także odkazić glebę. Co więcej, eksperci zalecają również dezynfekcję szklarni przy użyciu dedykowanych do tego celu profesjonalnych środków, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia bakterii, grzybów i wirusów.

Jak przygotować szklarnię do nowego sezonu?

Właściwy etap przygotowań szklarni na wiosnę warto rozpocząć już w pod koniec lutego. W pierwszej kolejności należy zająć się podłożem, tutaj konieczne będzie odpowiednie spulchnienie i nawożenie gleby. Do tego celu świetnie sprawdzą się zarówno nawozy naturalne, jak i te dostępne w sklepach ogrodniczych, cechujące się wysoką zawartością cennych składników odżywczych niezbędnych roślinom do prawidłowego rozwoju. Już na początku marca należy przygotować rozsady, czyli młode rośliny uzyskane po wcześniejszym wysianiu nasion, przeznaczone do przesadzenia na stałe.

Przygotowując szklarnię na nadejście wiosny, nie można zapomnieć również o dokładnym umyciu jej szyb. Dzięki temu do uprawianych wewnątrz roślin dostanie się większa ilość światła, co sprzyja ich prawidłowemu wzrostowi oraz rozwojowi. Ponadto w przypadku intensywnie eksploatowanych szklarni, warto pamiętać o wymianie wierzchniej warstwy podłoża, co pozytywnie wpłynie na plenność uprawianych roślin, a tym samym na nasze zadowolenie z posiadania własnego przydomowego warzywnika.

Gdzie kupić szklarnię ogrodową?

Rozważasz możliwość postawienia przydomowej szklarni ogrodowej? Szeroki wybór nowoczesnych szklarni do samodzielnego montażu znajdziesz między innymi w ofercie firmy Botanic. Jednym z najpopularniejszych modeli, cieszącym się dużym uznaniem wśród użytkowników jest szklarnia Tulipan wyposażona w otwarty dach oraz pokrycie wykonane z trwałego i odpornego na uszkodzenia mechaniczne poliwęglanu. Wybierając szklarnię, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim jej wymiar, materiał wykonania oraz funkcjonalność, tak aby jej późniejsze użytkowanie było komfortowe i bezpieczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read