Strona głównaDOMMarzysz o własnym domu? Zobacz, jakie są możliwości

Marzysz o własnym domu? Zobacz, jakie są możliwości

Własny dom to marzenie wielu osób, które są zmęczone ciasnymi mieszkaniami i dzieleniem niewielkiej przestrzeni z innymi domownikami. Decyzja o zakupie domu jest jedną z najważniejszych w życiu. Sprawdź, co warto wiedzieć przed jej podjęciem.

Dom z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Podstawowym wyborem, przed którym stają osoby decydujące się na własny dom, jest sposób zakupu. Do wyboru kupujących są domy z rynku pierwotnego oraz domy z rynku wtórnego. Domy z rynku pierwotnego to bezpośrednia umowa z deweloperem zawierana na podstawie ustawy deweloperskiej. To dokument, który chroni interesy nabywcy przed nieuczciwymi praktykami deweloperów, dzięki czemu całe przedsięwzięcie z perspektywy klienta staje się bezpieczniejsze. Bezpieczeństwo to nie wszystko, co przechyla szalę na korzyść wyboru domu z rynku pierwotnego. Domy kupowane od dewelopera wolne są też od nieudanych idei aranżacyjnych poprzednich właścicieli. Na etapie projektu można także jeszcze ingerować w jego kształt i ułożenie poszczególnych ścianek działowych czy niektóre rozwiązania instalacyjne. Nie ma też ryzyka obciążonych ksiąg wieczystych czy innych prawnych uregulowań, które spędzają sen z powiek nabywcom. Jednym z deweloperów, z usług którego warto skorzystać, jest: https://jdmdeweloper.pl/.

Alternatywą dla domu z rynku pierwotnego jest rynek wtórny. W tym przypadku podejmuje się inny rodzaj ryzyka. Zamiast obaw o nieuczciwe zamiary dewelopera, można trafić na nieruchomość położoną w uciążliwej okolicy, obciążoną kłopotliwymi sąsiadami lub też wymagającą dużego wkładu pieniężnego. Trzeba zachować dużą czujność w trakcie przeglądania dokumentacji i podpisywania umowy. Co ważne, jeśli podpiszesz umowę notarialną i dopiero później zauważysz znaczące usterki, to ich naprawa będzie spoczywała na Tobie. W przypadku umowy deweloperskiej spisywanej w ramach nieruchomości z rynku pierwotnego przysługuje rękojmia, a deweloper jest zobowiązany do usunięcia uzasadnionych usterek w określonym czasie.

Dom w centrum miasta czy na obrzeżach?

Jeśli już zdecydujesz czy bardziej interesuje Cię zakup domu z rynku pierwotnego, czy też wtórnego, to wciąż pozostaje Ci decyzja dotycząca odpowiedniej lokalizacji. Możesz wybrać dom w centrum miasta lub też na obrzeżach. O ile nieruchomość znajdująca się w centrum to brak problemu z komunikacją i dostęp do miejskiej infrastruktury, to problemem może być cena takiej nieruchomości i codzienny miejski zgiełk. Nie wszyscy (np. seniorzy czy rodziny z dziećmi) będą dobrze czuć się w ścisłym centrum, zwłaszcza dużego miasta. Problemem jest też ograniczona liczba nieruchomości w centrum.

Zalety domu pod miastem

Alternatywą jest zamieszkanie na obrzeżach. Plusem takiego rozwiązania jest niższa cena domu i oczywista cisza oraz spokój. Łatwiej wtedy o budowanie relacji z sąsiadami, a także przebywanie na łonie natury. Wadą mieszkania na obrzeżach jest oczywiście trudniejszy i dłuższy dojazd do centrum, często w uciążliwych korkach. Słabiej rozwinięta infrastruktura może dla niektórych stanowić barierę nie do przejścia, podobnie jak mniejszy dostęp do miejskiej rozrywki.

Jak wybrać odpowiednią lokalizację?

Czasem wcale nie trzeba iść na kompromis i wybierać między spokojem a dobrym dojazdem do centrum. Takim przykładem jest Osiedla Kabacka Przystań Gardens II JDM Deweloper. To osiedle mieszczące się w zielonej części Józefosławia, które zapewnia codzienny spokój i bezpieczeństwo, a jednocześnie doskonały dojazd do Warszawy. Nieopodal mieści się też szkoła podstawowa, przedszkole i sklepy, a dla fanów natury, Rezerwat Przyrody – Las Kabacki.

Jak widać, nie zawsze trzeba iść na kompromis między spokojnym i komfortowym miejscem do mieszkania. Przed zakupem wymarzonego domu niezbędne jest jednak dokładne sprawdzenie, jaka okolica jest idealna do zamieszkania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read