Strona głównaPORADYPrawidłowy dobór armatury łazienkowej

Prawidłowy dobór armatury łazienkowej

Armatura łazienkowa to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia pomieszczeń sanitarnych w domu. Zależy od niej komfort korzystania z prysznica, wanny, umywalki czy bidetu. Odpowiednio dobrane baterie pozwalają podkreślić charakter dobrze zaprojektowanej łazienki czy toalety i dodać jej elegancji.

Kiedy wybierać armaturę łazienkową?

Pytanie, jaka armatura powinna znaleźć się w łazience czy toalecie, powinno zostać postawione na początku aranżowania tych pomieszczeń. Aby dobrze wykorzystać przestrzeń, trzeba na wstępie prac zastanowić się, w jakich miejscach będzie znajdowała się wanna, kabina prysznicowa, umywalka czy bidet. Odpowiednio do wybranych lokalizacji, należy zaprojektować instalację wodną – wyprowadzenia ciepłej i zimnej wody muszą zostać wykonane jeszcze przed otynkowaniem ścian czy wykonaniem ścianek z płyt kartonowo-gipsowych. Rozwijając swój koncept, trzeba też wziąć pod uwagę przebieg rur kanalizacyjnych, ponieważ muszą one mieć zapewniony odpowiedni spadek. Niekiedy ta właśnie kwestia ma decydujący wpływ na rozmieszczenie poszczególnych urządzeń w łazience.

>> Najlepsza armatura łazienkowa w sklepie suberbateria.pl <<

Armatura łazienkowa do umywalek

Decydując się na stojącą baterię umywalkową, należy wybrać jeden z dwóch wariantów: osadzenie kranu bezpośrednio w umywalce albo obok niej – w zaprojektowanym pod nią blacie. W zależności od preferowanego rozwiązania, dobiera się właściwy typ umywalki (z otworem lub bez) oraz armaturę łazienkową. Należy prawidłowo wyliczyć zarówno wysokość baterii, jak i długość tzw. wylewki. Przy właściwie wybranej armaturze strumień wody jest wylewany pośrodku umywalki, a pod perlatorem jest dostatecznie dużo miejsca do wygodnego umycia rąk.

Do odkręcania i zakręcania wody mogą służyć dwa klasyczne pokrętła (osobno dla wody ciepłej i zimnej). Takie baterie są stosowane głównie w przypadku łazienek urządzanych w stylu retro. Przy nowoczesnym wystroju lepszym i praktyczniejszym rozwiązaniem jest armatura łazienkowa z głowicą mieszającą, która zwiększają komfort użytkowania, pozwalając na łatwe ustawienie temperatury wody.

Armatura łazienkowa do wanien i kabin prysznicowych

Wyposażenie wanny w armaturę łazienkową również wymaga dokonania ustaleń na etapie projektowania. W zależności od typu wanny, przygotowuje się instalację podtynkową do baterii ściennej lub – w przypadku baterii stojącej – wyprowadzenie wody ciepłej i zimnej pod wanną. Armatura wyposażona jest zwykle w klasyczną wylewkę. Powinna ona pozwalać na szybkie wypełnienie wanny. Dla głowicy prysznicowej czy deszczownicy już na etapie projektowania trzeba znaleźć sposób zaczepienia – bezpośrednio na ścianie czy na specjalnym drążku.

Armatura łazienkowa do kabiny prysznicowej to zwykle model podtynkowy – przystosowany do montażu na ścianie. Wyjątkiem są kompletne kabiny, w których cały układ dysz i głowic prysznicowych jest już wbudowany. Wymagają one jedynie podłączenia do źródła zasilającego w wodę.

Komfort użytkowania podnosi bateria wyposażona w głowicę termostatyczną. Dobierając właściwy model armatury łazienkowej, należy też zastanowić się, czy przełącznik strumienia wody lub jej temperatury da się łatwo uchwycić i przekręcić mokrą, namydloną ręką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read