Strona głównaDOMJak przygotować drewniany domek letniskowy na sezon jesienno-zimowy?

Jak przygotować drewniany domek letniskowy na sezon jesienno-zimowy?

Czy wasz drewniany domek letniskowy jest gotowy na kolejny sezon jesienno-zimowy? Jeśli przeprowadziliście już gruntowne porządki w całym domku, zadbaliście o zabezpieczenie wnętrza, ochronę mebli, szaf, szafek, przedmiotów przed wilgocią i pojawieniem się grzybów oraz szkodników, czas na zabezpieczenie części zewnętrznej. Marka Drewnochron podpowiada, jak skutecznie zabezpieczyć drewniane elementy domku, eksponowane na zewnątrz, m.in. elewację.

Domki letniskowe za miastem to wymarzone miejsce do wypoczynku i relaksu. Proste, lekkie drewniane konstrukcje idealnie komponują się z naturalnym charakterem ogrodu i nadają przestrzeni walor estetyczny. Najczęściej spotykamy domki stacjonarne o powierzchni do 30 m2, ze spadzistym lub prostym dachem, elewacją z desek w jasnych kolorach, dużymi oknami, zadaszonym tarasem lub werandą. Jak każdy obiekt architektury wykonany z drewna, również drewniane, przytulne chatki wymagają odpowiedniego zabezpieczenia na zewnątrz, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Z pomocą przychodzi linia preparatów Impregnat Extra Powłokotwórczy marki Drewnochron, które dzięki m.in. innowacyjnej technologii Aqua Stop System zapewniają ochronę drewnu do 7 lat.

Na co narażony jest drewniany domek letniskowy podczas jesieni i zimy?

Drewniane domki letniskowe w okresie jesienno-zimowym narażone są na działanie trudnych warunków atmosferycznych oraz wpływ szkodników, przez co mogą szybko uleć degradacji i zniszczeniu. Jeśli nawet konstrukcja wykonana jest z solidnego drewna, jak modrzew syberyjski czy sosna, która jest wytrzymała, sprężysta i nie pęka zbyt szybko drewno eksponowane na zewnątrz ulega niszczącemu działaniu niskich temperatur, promieniowaniu UV, silnych wiatrów, deszczu, wilgoci.

Drewno to materiał naturalny, który stale “pracuje”, co oznacza, że dostosowuje swoją objętość do warunków otoczenia. Śnieg i woda opadowa wnikają w strukturę drewna i zamarzają, gdy temperatura spadnie poniżej zera. Powoduje to zmniejszenie rozmiarów drewna, kurczenie i w efekcie pękanie i wypaczenie się materiału.

Gdy nie ma mrozu, wchodząca w drewno wilgoć powoduje z kolei jego pęcznienie, jak również stwarza idealne warunki do rozwoju grzybów i glonów. Na degradację spowodowaną wilgocią narażone są głównie domki, które znajdują się w pobliżu jezior, rzek, nad morzem, czyli tam gdzie najczęściej się jej buduje.

Extra ochrona, dzięki preparatom marki Drewnochron

Aby zapewnić skuteczną ochronę drewna przed niszczącymi wpływami zewnętrznymi, należy wzmocnić materiał impregnacją. Impregnat Extra Powłokotwórczy marki Drewnochron to specjalistyczny preparat przeznaczony do ochronnego i dekoracyjnego malowania drewna na zewnątrz, m.in. domków letniskowych, elewacji, tarasów, konstrukcji dachów, drzwi, okien. Głęboko wnika w strukturę drewna, zabezpieczając ją przed negatywnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych, jak i grzybów oraz pleśni.

Dzięki innowacyjnej technologii Aqua Stop System, opartej na zastosowaniu specjalnych, odpychających wodę cząsteczek oligomerycznych, Impregnat Extra Powłokotwórczy perfekcyjnie zabezpiecza powierzchnię drewna przed wnikaniem wody. Stosując produkt marki Drewnochron, mamy więc szansę zapobiec degradacji drewna, opóźnić jego proces starzenia oraz wydobyć również jego walory estetyczne, jak naturalne usłojenie.

Impregnat Extra Powłokotwórczy stosowany na surowe drewno wymaga zagruntowania środkiem Drewnochron Impregnat Grunt R, który daje pełną ochronę biologiczną drewna. Produkt chroni drewno do 7 lat.

Samodzielna impregnacja drewna – o czym warto pamiętać?

Impregnację można przeprowadzić samodzielnie, pamiętając o odpowiednim przygotowaniu podłoża i dokładnym wykonywaniu poszczególnych etapów pracy.

  1. Powierzchnia przeznaczona do malowania powinna być czysta, sucha i odtłuszczona, inaczej impregnat Extra Powłokotwórczy nie wniknie w drewno i nie będzie go chronił.
  2. Powierzchnia powinna zostać również dobrze przeszlifowana i odpylona przed malowaniem, aby była gładka. Ułatwi to aplikację impregnatu i uwidoczni naturalny rysunek drewna.
  3. Surowe drewno należy zagruntować Drewnochron Impregnat GruntR, aby zapewnić kompletną ochronę drewna.
  4. Impregnat Extra Powłokotwórczy przed i w trakcie malowania należy bardzo dokładnie wymieszać, aby uzyskać jednolity kolor. Aplikuje się go na powierzchnię przy pomocy pędzla. Aby uzyskać długotrwałe zabezpieczenie surowego drewna, należy nanieść 1 do 2 warstwy Drewnochron Impregnat GruntR, a następnie 2 warstwy Impregnatu Extra Powłokotwórczego. Impregnowanie należy przeprowadzać w temperaturze podłoża i otoczenia +5 do +30 °C. Podwyższona wilgotność i niska temperatura powodują wydłużenie czasu schnięcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read